příběh Vendulky

Listopad 2020

Mé těhotenství bylo v první polovině velmi krásné. Kromě ranních nevolností jsem neměla žádné problémy. Bohužel druhá polovina už tak příznivá nebyla.
Tehdy jsem byla ve 29. týdnu, kdy mi první listopadový den začaly bolesti v podbřišku, které nerozehnala ani teplá sprcha. Na týden jsem byla hospitalizovaná na oddělení pro rizikové těhotné, kdy mi zastavovali bolesti a zároveň léčili zánět. Závěr toho všeho byla vlastně jen dráždivá děloha. Tři dny po propuštění jsem šla na kontrolu ke své gynekoložce, tam najednou tlak 140/100 a bílkovina v moči. Jela jsem hned do nemocnice, kde verdikt zněl jasně – těžká preeklampsie. Já ale kromě tlaku a bílkoviny v moči žádné příznaky neměla. Druhý den mi už museli porod vyvolat, byl to ten nejhorší zážitek v životě. Vendulka se narodila s váhou 1380 gramů v týdnu 30+6.

Asi pár dní po porodu lékaři zjistili na sonu hlavičky hromadění mozkomíšního moku v komorách. Důvodem bylo krvácení do hlavičky po porodu. Hlavička se jí zvětšovala skoro o půl centimetru každý den. Neurolog rozhodl zavést dočasně rezervovár. Přes něj poté odsávali mozkomíšní mok. Vždy každý den 20 ml, po týdnu už jen 17 ml, 15 ml. Nakonec odsávali mok ob 2-3 dny až nakonec odsáli jen 10 ml. Po dlouhých 6 týdnech nás pustili domů i s rezervoárem s tím, že se již zatím nic odsávat nemusí.

Dne 6.1. 2021 jsme byly na kontrole na neurochirurgii. Lékař rozhodl o vyjmutí rezervoáru v jejích 5. měsících.

Milé maminky a milí tatínkové, všichni víme jak je to obrovská bezmoc zjistit takovou diagnózu. Člověk si myslí, že bude vše dobré a pak se to otočí. Všichni si říkáme proč my, proč moje miminko, čím jsme si to všichni zasloužili, co ještě všechno musíme vydržet. Nevíme co dělat, nevíme jak máme pomoct svému dítěti. Věřte svému dítěti, na to jak jsou malé tak mají v sobě tolik síly. A vy jim pomáháte už jen tím, že jste po jeho boku. To je pro něj to nejdůležitější. Ten pocit bezpečí. Musíte také být hlavně silní vy. Nebojte, nejste v tom sami.

Vendulka pár dní před operací (tehdy jí byly 2 týdny)

Vendulka – 2 měsíce